Free Shipping on 1000's of Items

  • The 82nd Academy Award Winners | Oscars

    By | March 8, 2010

    History was made tonight by Kathryn Bigelow for becoming the first female to ever win the Academy Award for Best Director for The Hurt Locker. Shortly after another bomb exploded when seconds after she walked off stage Tom Hanks announced that The Hurt Locker was also the Best Picture,  beating out  the favorite Avatar and team Cameron. The Iraq War drama earned six total Oscar wins at the 82nd Annual Academy Awards, including Best Picture, Best Director, Best Original Screenplay, Best Film Editing, Best Sound Editing, and Best Sound Mixing.

    In the Best Actress/Actor categories, Sandra Bullock beat out Meryl Streep for Best Actress for her role in The Blind Side, andThe Dude” himself – Jeff Bridges took home the Best Actor Award for is role in Crazy Heart. The Best Supporting Actress went to Mo’Nique in Precious, while Christoph Waltz won the Best Supporting Actor Award for his part in Inglourious Basterds.

    Check out the full list of Sunday nights winners below:

    BEST PICTURE
    Avatar
    The Blind Side
    District 9
    An Education
    WINNER: The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Precious
    A Serious Man
    Up
    Up in the Air

    BEST DIRECTOR
    WINNER: Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
    James Cameron, Avatar
    Lee Daniels, Precious
    Jason Reitman, Up in the Air
    Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

    BEST ACTRESS
    WINNER:
    Sandra Bullock, The Blind Side

    Helen Mirren, The Last Station
    Carey Mulligan, An Education
    Gabourey Sidibe, Precious
    Meryl Streep, Julie & Julia

    BEST ACTOR
    WINNER:
    Jeff Bridges, Crazy Heart

    George Clooney, Up in the Air
    Colin Firth, A Single Man
    Morgan Freeman, Invictus
    Jeremy Renner, The Hurt Locker

    BEST SUPPORTING ACTRESS
    Penélope Cruz, Nine
    Vera Farmiga, Up in the Air
    Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
    Anna Kendrick, Up in the Air
    WINNER: Mo’Nique, Precious

    BEST SUPPORTING ACTOR
    Matt Damon, Invictus
    Woody Harrelson, The Messenger
    Christopher Plummer, The Last Station
    Stanley Tucci, The Lovely Bones
    WINNER: Christoph Waltz, Inglourious Basterds

    BEST ORIGINAL SCREENPLAY
    WINNER:
    Mark Boal, The Hurt Locker
    Alessandro Camon & Oren Moverman, The Messenger
    Joel Coen & Ethan Coen, A Serious Man
    Pete Docter, Bob Peterson & Tom McCarthy, Up
    Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

    BEST ADAPTED SCREENPLAY
    Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci & Tony Roche, In the Loop
    Neill Blomkamp & Terri Tatchell, District 9
    WINNER: Geoffrey Fletcher, Precious
    Nick Hornby, An Education
    Jason Reitman & Sheldon Turner, Up in the Air

    Best Foreign Language Film
    WINNER:
    El Secreto do Sus Ojos (Argentina)

    Un Prophete (France)
    The White Ribbon (Germany)
    Ajami (Israel)
    The Milk of Sorrow (Peru)

    Best Animated Film
    Coraline
    Fantastic Mr. Fox
    The Princess and the Frog
    The Secret of Kells
    WINNER: Up

    Best Documentary
    Burma VJ
    WINNER: The Cove
    Food, Inc.
    The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
    Which Way Home

    Best Editing
    Avatar
    District 9
    WINNER: The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Precious

    Best Visual Effects
    WINNER: Avatar
    District 9
    Star Trek

    Best Score
    Avatar
    Fantastic Mr. Fox
    The Hurt Locker
    Sherlock Holmes
    WINNER: Up

    Best Cinematography
    WINNER: Avatar
    Harry Potter and the Half-Blood Prince
    The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    The White Ribbon

    Best Sound Mixing
    Avatar
    WINNER: The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Star Trek
    Transformers: Revenge of the Fallen

    Best Sound Editing
    Avatar
    WINNER: The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Star Trek
    Up

    Best Costume Design
    Bright Star
    Coco Before Chanel
    The Imaginarium of Doctor Parnassus
    Nine
    WINNER: The Young Victoria

    Best Art Direction
    WINNER: Avatar
    The Imaginarium of Doctor Parnassus
    Nine
    Sherlock Holmes
    The Young Victoria

    Best Makeup
    Il Divo
    WINNER: Star Trek
    The Young Victoria

    Best Live-Action Short
    The Door
    Instead of Abracadabra
    Kavi
    Miracle Fish
    WINNER: The New Tenants

    Best Documentary Short
    China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
    The Last Campaign of Governor Booth Gardner
    The Last Truck: Closing of a GM Plant
    WINNER: Music by Prudence
    Rabbit à la Berlin

    Best Animated Short
    French Roast
    Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
    The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
    WINNER: Logorama
    A Matter of Loaf and Death

    Best Song
    “Almost There,” The Princess and the Frog, Randy Newman
    “Down in New Orleans,”
    The Princess and the Frog, Randy Newman
    “Loin de Paname,”
    Paris 36, Reinhardt Wagner & Frank Thomas
    “Take It All,”
    Nine, Maury Yeston
    WINNER: “The Weary Kind,” Crazy Heart, T-Bone Burnett & Ryan Bingham

    Topics: News | No Comments »